2017

 

2017

INTERNATIONALE STÆVNER

2nd UWK World Karate Championships (Italien)

BRONZE Flemming Leo Hansen Kata, alle stilarter Master, 61+
BRONZE Michael Hansen Kata, alle stilarter Master, 46-50 år
BRONZE Sara Rasch Poulsen Kata, Shotokan Kadet, 15-17 år
GULD Cecillia Caroline Jensen Holdkata, alle stilarter Minikadet, 13-14 år
GULD Cecilie Rønne Jacobsen Holdkata, alle stilarter Minikadet, 13-14 år
GULD Malene Kirkeby Kata, alle stilarter Master, 46-49 år
GULD Sofia Frederikke Jensen Holdkata, alle stilarter Minikadet, 13-14 år
SØLV Kresstine Brusen Jensen Kata, Shotokan Kadet, 15-17 år
SØLV Kresstine Brusen Jensen Kata, Shotokan Kadet, 15-17 år
SØLV Michael Hansen Holdkumite, rotation Master, 36+

 

Europamesterskaberne WUKF (Cluj-Napoca, Rumænien)

BRONZE Gitte Schmidt Carlson Kata Master, 46-50
BRONZE Michael Hansen Rotationskumite, shobu sanbon Master, 41-45
GULD Cecillia Caroline Jensen Holdkata Minikadet
GULD Cecilie Rønne Jacobsen Holdkata Minikadet
GULD Josefine Rønne Jacobsen Holdkata Piger, 11-12 år
GULD Josefine Rønne Jacobsen Kata, brun-sortbælter Piger, 11 år
GULD Malene Kirkeby Kata, alle stilarter Master, 46-50
GULD Sofia Frederikke Jensen Holdkata Minikadet
SØLV Kresstine Brusen Jensen Holdkata Kadet
SØLV Kresstine Brusen Jensen Holdkata Kadet
SØLV Michael Hansen Kumite, shobu sanbon Master, 41-45

 

8th International Czech Open Championship (Prag, Tjekkiet)

BRONZE Michael Hansen Kumite Master, 45+
BRONZE Sara Rasch Poulsen Kata Piger, 11-14 år
GULD Malene Kirkeby Kata Master 36+
SØLV Michael Hansen Kata Master, 46+

 

NATIONALE STÆVNER

Danmarksmesterskaberne (UKDK)

BRONZE Cecillia Caroline Jensen Holdkata Mix, 8-14 år
BRONZE Cecillia Caroline Jensen Kata, 3. kyu-dan Piger, 13-14 år
BRONZE Cecilie Rønne Jacobsen Holdkata Mix, 8-14 år
BRONZE Sara Rasch Poulsen Kata, 3. kyu-dan Piger, 13-14 år
BRONZE Sofia Frederikke Jensen Holdkata Mix, 8-14 år
GULD Josefine Rønne Jacobsen Kata, 3. kyu-dan Piger, 11-12 år
GULD Kresstine Brusen Jensen Holdkata Mix, 8-14 år
GULD Kresstine Brusen Jensen Holdkata Mix, 8-14 år
GULD Malene Kirkeby Kata Master, 36+
GULD Michael Hansen Kata Master, 36+
SØLV Gitte Schmidt Carlson Kata Master, 36+
SØLV Josefine Rønne Jacobsen Holdkata Mix, 8-14 år
SØLV Kenny Bruun Rasmussen Kata Senior, 18+
SØLV Kresstine Brusen Jensen Kata, 3. kyu-dan Piger, 13-14 år
SØLV Kresstine Brusen Jensen Kata, 3. kyu-dan Piger, 13-14 år
SØLV Michael Hansen Kumite, shobu ippon Master, 36+
SØLV Michael Hansen Kumite, shobu sanbon Master, 36+

 

DM Kodomo & Kadet (UKDK)

GULD Cecillia Caroline Jensen Kata Piger, 13-14 år
GULD Josefine Rønne Jacobsen Kata Piger, 11-12 år
SØLV Sara Rasch Poulsen Kata Kadet, 15-17 år
SØLV Sofia Frederikke Jensen Kata Piger, 13-14 år

 

3. Shobu Ippon Tournament 2017 (Lyngby)

BRONZE Gitte Schmidt Carlson Kata Master, 40+
GULD Malene Kirkeby Kata, alle stilarter, 3. kyu – dan Master, 40+
SØLV Cecillia Caroline Jensen Holdkata Mix, -16 år
SØLV Cecilie Rønne Jacobsen Holdkata Mix, -16 år
SØLV Sofia Frederikke Jensen Holdkata Mix, -16 år

 

<- Resultater 2018

Resultater 2016 ->

Gå til Tidligere resultater – oversigt

EM 2017, Rumænien

EM 2017, Rumænien

EM 2017, Rumænien

EM 2017, Rumænien

8th International Czech Open Championship

UWK VM 2017, Italien

UWK VM 2017, Italien

UWK VM 2017, Italien

Shobu Ippon Tournament 2017, Lyngby


<- Resultater 2018

Resultater 2016 ->

Gå til Tidligere resultater – oversigt

Print Friendly, PDF & Email

Nye indlæg

Fastelavn

Lørdag den 22. februar blev der holdt fastelavn med tøndeslagning i Bushikan. Med over 50 fremmødte blev det et festligt arrangement, hvor klubbens elever med søskende og forældre snart fik de tre tønder slået ned. Herefter var der almindelig hygge med slikposer og bamser til børnene og fastelavnsboller og kaffe til de lidt ældre. 

Tak for nogle hyggelige timer! 

Flere billeder i gallerierne.

Print Friendly, PDF & Email
  1. Flyvende start på 2020 Kommentarer lukket til Flyvende start på 2020
  2. Nye grader i Bushikan Kommentarer lukket til Nye grader i Bushikan
  3. Hirokazu Kanazawa – mindeord Kommentarer lukket til Hirokazu Kanazawa – mindeord
  4. Sølvmedalje ved Kodomo DM Kommentarer lukket til Sølvmedalje ved Kodomo DM
  5. Medaljer ved Suhari Cup Kommentarer lukket til Medaljer ved Suhari Cup
  6. Flotte resultater ved EM Kommentarer lukket til Flotte resultater ved EM
  7. Graduering til 9. kyu Kommentarer lukket til Graduering til 9. kyu
  8. Kenneth Holtz 7. dan Kommentarer lukket til Kenneth Holtz 7. dan
  9. Minikarate – holdstart Kommentarer lukket til Minikarate – holdstart